Ile kosztuje operacja prostaty z użyciem robota da Vinci?

Operacja prostaty polega na usunięciu gruczołu krokowego, męskiego narządu płciowego. Operacja ta jest zwykle wykonywana w celu leczenia raka prostaty lub usunięcia łagodnego (nienowotworowego) guza prostaty. W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, czyli infekcji prostaty, lekarz może wykonać operacje prostaty. W operacji prostaty lekarz wykonuje nacięcie w ciele pacjenta, usuwa zmienioną chorobowo część (w tym przypadku prostatę) i zaszywa ranę. Po operacji pacjent może odczuwać krwawienie i ból.

Czas trwania operacji jest dłuższy

Operacja na gruczole krokowym zwykle trwa dłużej niż operacja na innych częściach ciała. Dzieje się tak dlatego, że chirurg musi najpierw zlokalizować i usunąć prostatę przed przeprowadzeniem dalszych procedur u pacjenta. Na tym etapie pacjent może odczuwać krwawienie i ból pooperacyjny. Po znalezieniu i usunięciu prostaty, chirurg przeprowadzi wszelkie dodatkowe, potrzebne procedury. W zależności od rodzaju zabiegu lekarz może potrzebować, kupić drogi sprzęt lub zmodyfikować istniejący sprzęt do operacji. Ponadto lekarze potrzebują dostępu do określonych placówek szpitalnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt medyczny, aby wykonać niektóre operacje. Wprowadzenie tak drogiego sprzętu może być bardzo uciążliwe dla lekarzy i personelu, nie tylko pod względem operacyjnym, ale także czasowym.

Charakter operacji prostaty

Do krwawienia dochodzi, gdy lekarz nacina ciało pacjenta, usuwa część ciała (w tym przypadku prostatę) i zaszywa ranę. Ponieważ krwawienie jest bardzo niebezpieczne, lekarze zwykle starają się zminimalizować krwawienie podczas operacji, stosując urządzenia robotyczne i zaawansowane narzędzia chirurgiczne. Minimalizacja tego ryzyka nie jest jednak łatwa, gdyż wymaga minimalnych środków bezpieczeństwa dla pacjenta, takich jak okna, wentylacja i przepływ powietrza w sali operacyjnej. Ból pooperacyjny może być bardzo intensywny nawet po zakończeniu pracy przez chirurga. Z tego powodu personel przeprowadza u pacjentów chirurgicznych tzw. znieczulenie ogólne, aby po operacji nie czuli każdego odłamka szkła czy ostrego przedmiotu na sali. Omawiając z pacjentem operację prostaty, należy przestrzegać pewnych zasad.

Decydując się na operację prostaty i porównując koszty lekarzy i chirurgów, zastanów się, ile wyniesie kosztorys lekarza w porównaniu z tym, co zapłaci Twój portfel. Jeśli Twoja choroba zagraża życiu, jak np. rak prostaty, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia i upewnić się, że oboje rozumiecie dostępne dla Was opcje przed podjęciem własnych decyzji medycznych.