Ile to kosztuje: Jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Ile to kosztuje: Jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania?

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami kluczowymi dla finalizacji całej umowy. Jeden z najważniejszych elementów całego procesu to koszty notariusza. Stawki notariuszy bardzo różnią się w zależności od okoliczności transakcji, lecz szacuje się, że cena za jedno przedsięwzięcie notarialne waha się w granicach od 300 do 1000zł.

Tabela stawek notariusza przy zakupie mieszkania w 2021 roku

Rodzaj czynności Maksymalna stawka notariusza
Akt notarialny 750 zł
Postanowienia ostatniej woli 750 zł
Umowa przeniesienia własności 600 zł
Umowa darowizny 400 zł
Ustanowienie odrębnej własności lokalu 300 zł

Usługa notariusza wciąż i nadal pozostaje konieczna podczas finalizowania zakupu mieszkania. Wiąże się to z wieloma dodatkowymi obowiązkami notariusza dla obu stron transakcji, które wymagają włożenia znacznych nakładów finansowych. Zanim podpiszesz umowę, kształtującą cenę mieszkania oraz wszystkie składniki kosztów u notariusza, weź pod uwagę te informacje.

Koszty zakupu mieszkania – ile płaci się notariuszowi?

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma kosztami, a jednym z nich jest zapłata notariusza. Nie warto jednak wyobrażać sobie, że wystarczy wręczyć kwotę, która wskazuje rejestr notariuszy. Warto poznać pełną listę opłat związanych z czynnościami notarialnymi, dzięki czemu nie zostaniecie Państwo zaskoczeni kosztami wyższymi od oczekiwanych. W tabeli znajduje się szczegółowy opis rachunków za dokumenty notarialne.

Opłaty notarialne za zakup mieszkania krok po kroku:

Opłaty notarialne za zakup mieszkania
Krok Rachunek notarialny Kwota
1 Przygotowanie aktu notarialnego 160zł
2 Protokół odbioru aktu notarialnego 60zł
3 Kopia aktu notarialnego 60zł
4 Transport/opatrunek aktu notarialnego 40zł

Łączny koszt opłat notarialnych za dokumenty związane z zakupem mieszkania może wynieść nawet 320 złotych, w zależności od wielkości kupowanego lokalu. Dodatkowych wydatków będzie wymagać np. wykonanie odpisu z księgi wieczystej (od 70 zł plus 5 zł opłaty), doliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) czy opłacenie podatków odprowadzanych do urzędu skarbowego.

<h2>Ile kosztuje usługa notariusza przy zakupie mieszkania?</h2>
<h3>Ustalenie wysokości ewentualnych opłat</h3>

Koszty związane z usługą notariusza przy zakupie mieszkania zależą od wielu czynników. Do najważniejszych należą rodzaj transakcji, wartość nieruchomości, która ma być nabyta oraz wielkość mieszkania. Najczęściej koszty usług notariusza są stałe i wynoszą: 500 zł dla pierwszego 1 osobistego mieszkania, 750 zł dla 2-3 osobistego mieszkania, 1000 zł dla 4 i więcej osobistego mieszkania.

Oprócz wspomnianej stawki, na którą składają się koszty akty notarialnego oświadczeń, doręczeń oraz konsultacji, mogą być również takie koszty, jak: opłata sądowa (zwykle ok. 10zł/osobę), opłaty w urzędach skarbowych (np. za zameldowanie oraz wymeldowanie), opłaty gminne za aktualizację nr księgi wieczystej, koszty wyceny dla banku oraz ubezpieczenia.

<h3>Suma wszystkich kosztów</h3>

Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca szacunkowe kwoty dodatkowych kosztów, które trzeba uwzględnić w planowaniu wydatków związanych z zakupem mieszkania, wraz z usługą notariusza:

<table >
<tr>
<th>Opłata</th>
<th>Koszt (zł)</th>
</tr>
<tr>
<td>Stawka notariusza</td>
<td>500-1000</td>
</tr>
<tr>
<td>Opłata sądowa</td>
<td>10</td>
</tr>
<tr>
<td>Opłaty gminne</td>
<td>Nieznane</td>
</tr>
<tr>
<td>Opłaty skarbowe</td>
<td>Nieznane</td>
</tr>
<tr>
<td>Koszty wyceny</td>
<td>Nieznane</td>
</tr>
<tr>
<td>Ubezpieczenie</td>
<td>Nieznane</td>
</tr>
</table>

Ostateczna kwota poniesionych kosztów może być wyższa lub niższa w zależności od wielu elementów i czynników związanych z zakupem mieszkania. Warto porozmawiać o tym szczegółowo z notariuszem i uzyskać pełną wycenę.Zastanawiasz się jakie są koszty notariusza przy zakupie mieszkania? Dowiedz się więcej, klikając w link na końcu tego zdania: https://notariusz-widzew.pl/oplaty-notarialne-przy-zakupie-mieszkania.