Jak dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny dla swoich potrzeb?

Jak dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny dla swoich potrzeb?

Jak dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny?

Jeśli pragniesz dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny dla swoich potrzeb, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy. Po pierwsze, trzeba zdefiniować zastosowania. Wózki paletowe ogólnie dostępne na rynku są przystosowane do przewożenia nośników ciężkich, mebli, materiałów budowlanych, narzędzi i wielu innych produktów, w zależności od typu. Ponadto ważną kwestią jest ocena wymagań umundurowania oraz środowiska pracy, ponieważ nie wszystkie wózki paletowe są równie dobrze przystosowane do danego typu środowiska. Przykładowo, wózki ocynkowane pozwolą Ci obracać się w wilgotnym lub dużym cieple środowisku pracy. Jeśli chcesz, możesz wybrac wózki paletowe z tworzyw sztucznych, aluminium lub stali. Te ostatnie są trwalsze, ale droższe; metalowe są wytrzymalsze, ale droższe. Natomiast tworzywa sztuczne są mniej odporne, ale często tańsze. Podsumujmy.

Rodzaj wózka paletowego Zastosowanie Środowisko
Ocynkowany Transport ciężkich obciążeń Wilgotne, ciepłe
Stalowy Meble, materiały budowlane Dobre w każdym środowisku
Aluminiowy Praca z narzędziami Dobre w każdym środowisku
Tworzywo sztuczne Transport małych przedmiotów Zwykłe środowiska

Tak więc, aby dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny dla swoich potrzeb, trzeba wziąć pod uwagę zastosowanie, rodzaj wózka oraz środowisko pracy.

Jak Wybrać Odpowiedni Wózek Paletowy Ręczny dla Twoich Potrzeb?

Regularne i okazyjne przemieszczanie towaru po sklepach, magazynach i halach produkcyjnych jest bardzo częstym zadaniem i wózek paletowy ręczny jest nieocenionym narzędziem do jego wykonania. Niezależnie od tego, czy trzeba przetoczyć paletę z miejsca na miejsce, czy pozostawić ją w jednym miejscu na jakiś czas, wybór odpowiedniego wózka paletowego ręcznego dokładnie dostosowanego do określonego zadania i miejsca, w którym ma on być wykorzystany, jest jednym z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie:

Czy wózek paletowy ręczny dostosowany do określonego zastosowania, jest idealnym rozwiązaniem?

Odpowiedź może być twierdząca lub przecząca w zależności od poziomu wykorzystania danego wózka. W zależności od potrzeb można wybrać wózek paletowy ręczny specjalnej konstrukcji, bardziej wytrzymały, wielogodzinny lub odciążony. Należy przemyśleć, jakie ciężary będą transportowane, jaki gabaryt utrzymają palety, w jakim miejscu będzie używany wózek, rodzaj nawierzchni, czy będzie używany na śliskim podłożu, czy są tam wymiary ograniczające jego maks. wysokość, szerokość itp. Jeśli zastosowanie jest średnie, to należy rozważyć kupno wózka ze stalowej ramie z kółkami o małym promieniu obrotu. Jeśli urządzenie ma służyć do transportu na zewnątrz i w miejscach z zagrożeniem pożarowym (budynki z łatwopalnym materiałem wykończeniowym lub łatwopalny przez materiał przydymiony), poleca się wózki paletowe z różnymi kołami antypożarowymi.

Poniżej prezentujemy tabelę z najważniejszymi cechami wózków paletowych ręcznych.

Cechy Wózek Paletowy Ręczny
Maksymalny udźwig 200-1.000kg
Łatwy w utrzymaniu i obsłudze Tak
Wystable Tak
Kółka płynnie obracające się Tak
Uniwersalny wygląd Tak

Aby dobrać odpowiedni wózek paletowy ręczny dla swoich potrzeb, powinno się rozważyć wszystkie wcześniej wymienione cechy i porównać je z potrzebami firmy. Wybrana maszyna powinna być wytrzymała, mieć wygodną obsługę i łatwość użytkowania. Powinna być wystarczająco wystable, a ponadto powinna idealnie zmieścić się w otaczającym otoczeniu, zapewniając bezpieczne użytkowanie przez lata.

Jak dobrać wózek paletowy ręczny, który spełni Twoje potrzeby?

Kluczowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę

Przy wyborze wózka paletowego ręcznego trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów, w tym m.in.: wielkość palety, ciężar towaru, wymiary i typ wózka, Ładowność, długość rączki, dostępne koła, trwałość oraz Etykietę.

Wielkość palety

Aby wybrać odpowiedni wózek paletowy ręczny do swoich potrzeb, trzeba najpierw określić jego wielkość. Standardowe wymiary palet to 1200 x 1000 mm, 1200 x 800 mm, 800 x 600 mm. Jeśli potrzebujesz wózka do transportowania ładunków o takich wymiarach, możesz wybrać wózek paletowy o takich samych wymiarach.

Ciężar towaru

Kolejnym istotnym elementem przy wyborze wózka paletowego jest ciężar ładunków, jaki chce się załadować na wózek. Niezależnie od pojemności palety, typu wózka czy ładowności należy upewnić się, że ładowność wózka wybranego do transportu danego ładunku jest wystarczająco duża, aby bezpiecznie przetransportować ładunek.

Wymiary i typ wózka

Rozmiary i typ wózka paletowego ręcznego będą zależały od budowy wózka. Istnieją wózki z rączką przesuwną i rączkami ustawionymi po bokach. Te ostatnie są kompaktowe i dzięki temu bardziej praktyczne w transporcie, gdyż mają mniejszy prześwit między rudą boczną i nadwoziem.

Ładowność i długość rączki

Moc wózka paletowego ręcznego jest zazwyczaj podana w kilogramach i jest określona przez producenta. Na ogół dostępne są wersje z ładownością od około 120 kg do 400 kg lub więcej. Długość rączki w wózku paletowym ręcznym dostosowana jest do wysokości operatora. Mężczyźni potrzebują długości rączki od 1100 mm do 1500 mm, a kobiety od 1000 mm do 1400 mm.

Koła

Typ kół wózka paletowego ręcznego będzie zależeć od warunków transportu i typu nawierzchni, po jakiej poruszać się będzie wózek. Najczęściej dostępne koła to: piankowe, plastikowe, poliuretanowe, gumowe, twarde i metalowe. Każde koło ma swoje atuty i wady, np. piankowe obniżają poziom hałasu, zapewniają lepszą amortyzację i zwiększają komfort pracy.

Trwałość

Materiały Optymalna trwałość
Stal 10 lat
Polipropylen 5-7 lat
Guma 4-6 lat

Oprócz wszelkich innych kryteriów, trwałość wózka paletowego ręcznego jest jednym z najważniejszych wytycznych. Przy wyborze trzeba sprawdzić materiał z jakiego wykonany jest wózek – często są to tworzywo polipropylenowe, stal lub gumowe. Najlepiej wybrać wózek wykonany z materiału, który posiada optymalną trwałość, tzn. ze stalą – 10 lat, polipropylen – 5-7 lat lub gumą – 4-6 lat.

Etykieta

Na koniec należy się zastanowić, czy wymagana jest jakaś etykieta społeczna. Coraz więcej przedsiębiorstw staranniej wybiera produkty, które są wytwarzane w sposób zgodny z wymogami i normami społecznymi. Wózek paletowy ręczny zgodny z wymogami etykiety społecznej będzie miał standardową etykietę, składającą się z logo, adresu e-mail i strony internetowej producenta oraz informacji na temat jego wytwarzania bez szkodliwych substancji i energii.Jeśli czujesz, że nadszedł czas, by zakupić odpowiedni wózek paletowy ręczny, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy porady, co trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru – Kliknij tutaj, żeby przeczytać: https://e-silverstone.pl/13-wozki-paletowe-reczne.