fotowoltaika

Porównywarka cen fotowoltaiki – jak z niej korzystać?

Jeżeli trafiłeś/aś na nasz artykuł to najprawdopodobniej stoisz przed wyborem fotowoltaiki. Nie jest to łatwa decyzja do podjęcia, ponieważ cena założenia instalacji kosztuje od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru trzeba przemyśleć za i przeciw.

Co daje nam fotowoltaika?

Zanim jednak przejdziemy do porównywarek cen fotowoltaiki, zastanówmy się, dlaczego panele słoneczne w ostatnich latach zyskują na popularności. Powód jest dosyć prosty – fotowoltaika służy do pozyskiwania energii ze słońca, co więcej jest to odnawialne źródło energii. Pozyskane promienie słoneczne (inaczej mówiąc prąd stały) za pomocą falownika są przekształcane w prąd zmienny – czyli taki, którego używamy w domu. Taki proces pozwala nam na samodzielne wytwarzanie prądu, co znacząco obniża rachunki, a co więcej – produkowane nadwyżki można gromadzić, aby wykorzystać w późniejszym czasie.

Dlaczego fotowoltaika jest lepsza od innych odnawialnych źródeł energii?

Obecnie na rynku mamy co najmniej kilka rodzajów alternatywnych źródeł energii. Możemy do nich zaliczyć m.in. elektrownie wiatrowe. Fotowoltaika ma jednak znaczną przewagę. Jest to związane z tym, że panele możemy zamontować wszędzie (nawet ze względu na szerokość geograficzną). Co prawda w Polsce niektórzy decydują się na montowanie przydomowych elektrowni wiatrowych, jednak jest to zdecydowanie mniej opłacalne, jeżeli porównamy możliwości tej elektrowni z fotowoltaiką.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zakładanie fotowoltaika się opłaca. Niektórzy mogą się tutaj zdziwić, ale zdecydowanie tak. Bardzo dobrze obrazuje to porównywarka cen fotowoltaiki https://watomat.pl/. Jednak jak wiecie, ilość produkowanego prądu zależy od warunków słonecznych. Jest to wartość mierzalna, która fachowo nazywa się “natężeniem promieniowania słonecznego”. Stężenie to ma cykliczność dobową i roczną. Obecnie w Polsce szacuje się, że stężenie to wynosi około 1000-1200 kWh/m2 na rok. Wartości te od kilku lat ma tendencję rosnącą, co pokazuje, że rynek energetyki słonecznej staje się coraz bardziej opłacalny (chociaż już teraz inwestycja może się zwrócić w ciągu 5 lat). Musimy jednak pamiętać, że Polska to nie Hiszpania i największy udział promieni słonecznych przypada od maja do września, a nawet od czerwca do sierpnia. Szacuje się, że wtedy powstaje około 80% energii słonecznej (którą można oczywiście magazynować i wykorzystywać np. w okresie zimowym).