Jak się odpowiednio przygotować do biegania w maratonach dla amatorów?
Bieganie jako sposób na zdrowie.
Coraz więcej ludzi stawia na jogging i inne rodzaje biegów, jako sposób na zachowanie kondycji i zdrowia. Rzeczywiście bieganie daje możliwości całkiem sporego wysiłku, poprawienia kondycji, jak i dbanie o linię, stąd widoczny jest ten trend na ulicach w parkach i lasach. Biegają osoby w wieku lat nastu, jak i seniorzy, niezależnie także od płci. Coraz częściej też w ramach krzewienia kultury fizycznej organizowane są w większych i mniejszych miastach różnego rodzaju amatorskie zawody, biegi, maratony i półmaratony. Organizatorzy nie mogą narzekać na zbyt małe ilości uczestników. Często zawody takie mają bardziej charakter imprezy niż czystych zawodów sportowych, dlatego niejednokrotnie podkreśla się na nich, że każdy, kto dobiegnie do mety, jest zwycięzcą. Jednak udział w biegach dłuższych, takich jak maratony i półmaratony nigdy nie może być poprzedzony wyłącznie krótkim czasem ćwiczeń i treningów. Do tak ogromnego wysiłku nasze ciało musi być odpowiednio przygotowane.
Od zera do maratonu – jak zacząć?
Maraton to 42 km i 195 metrów odległości do przebiegnięcia. Półmaratony i ćwierćmaratony to oczywiście analogiczny ich ułamek. Jeżeli chcemy zacząć biegać, najlepiej zacząć właśnie od najkrótszych dystansów. Nie da się ukryć, że ponad 22 km w półmaratonie to dla osoby nieprzygotowanej rzecz niewykonalna. A co, dopiero gdy celujemy w pełny maraton, nawet amatorski.
Nigdy nie przeceniajmy swoich sił. Jeżeli przygotowujemy się do biegu, dajmy ciału czas na przygotowanie się do tak długotrwałego wysiłku. Wcześniej nie biegając, a chcąc wystartować w tego typu imprezie, 6-10 miesięcy treningów przed to minimum.
Nie starujmy w maratonie, jeżeli podczas codziennych treningów nie jesteśmy w stanie przebiec nawet ułamku tej trasy. Nie można też lekceważyć nawet starych kontuzji, jak i obecnych problemów, takich jak problemy z kolanami czy stawami.
Nie jesteś sportowcem i o tym pamiętaj.
Określmy sobie cel. Nie zawsze musi to być przebiegnięcie całości trasy. Jeżeli chcemy jednak tego dokonać, ustalmy możliwe do spełniania dla nas reguły. Rekordy przebiegnięcia maratonu to czas około 2 godzin. Jednak mowa tu o zawodowcach. Jako amatorzy nie możemy liczyć na to, że choć trochę się do tego zbliżymy. Wręcz przeciwnie. Trenerzy mówią, że każdy, kto przebiegnie maraton w czasie poniżej 5 (!) godzin, może być z siebie dumny. Analogicznie półmaraton to 2,5 godziny, a ćwierćmaraton około 1 godzina i 15 minut. Spokojnie, małymi kroczkami, regularnie startując w biegach, będziemy ten czas sobie poprawiać, przy okazji nie rezygnując z bezpieczeństwa.