Stomatolog z miasta Warszawa wyjaśnia różnice

W życiu codziennym stomatolodzy należą do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych lekarzy, ale czy wiesz, czym właściwie zajmuje się stomatolodzy? Niejednokrotnie zapewne zastanawialiśmy się, jaka jest różnica pomiędzy lekarzem stomatologiem a lekarzem chirurgiem stomatologiem? Czy to te dwa same zawody lekarskie? Czy obaj mogą wykonywać te same obowiązki? Te i podobne pytania zapewne nurtują nie jedną osobę. W tym artykule postaram się odpowiedzieć, czym zajmuje się stomatolog, a czym zajmuje się chirurg stomatolog.

Stomatolog kontra chirurg stomatologii– kto kim jest?

Jako lekarze stomatolodzy mogą wykonywać operacje jamy ustnej. Jednak w przypadku bardziej złożonych i przy zabiegach bardziej skomplikowanych chirurgii stomatolog ustnej zalecany jest specjalista chirurg stomatolog Warszawa. Przez chirurgię stomatologiczną rozumie się operacje, które dotyczą zębów, szczęki lub tkanek miękkich jamy ustnej. Zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej wykonywane są przez lekarzy stomatologów lub lekarzy stomatologów przeszkolonych w chirurgii stomatologicznej (tak zwani chirurdzy stomatologii). Dentyści mogą również przeprowadzać zabiegi chirurgiczne jamy ustnej jako lekarze generalni. Jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach pacjenci korzystają z większej wiedzy i doświadczenia przeszkolonych specjalistów. Dzięki ściśle regulowanemu specjalistycznemu szkoleniu dentystycznemu chirurg jamy ustnej jest specjalistą w zakresie wszystkich zabiegów chirurgicznych z zakresu chirurgii stomatologicznej. Przykładem tu może być chirurg stomatolog Warszawa doskonały profesjonalista w swojej dziedzinie, a zarazem dobry fachowiec w Warszawie.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się między innymi:

  1. chirurgiczną terapią przyzębia,

  2. osteotomią, nacięcie, wycięciem precyzyjnym,

  3. resekcją wierzchołka korzenia (WSR),

  4. i wiele innych skomplikowanych chirurgicznych zabiegów.

Interwencje chirurgiczne mogą okazać się konieczne, na przykład, jeśli części przyzębia są w stanie zapalnym (jak w zaawansowanym zapaleniu przyzębia) lub jeśli łożysko protezy wymaga poprawy w ramach dopasowania protezy. Wiele osób ma również zęby mądrości podczas zabiegu chirurgicznego.

Do codziennych zadań stomatologa należą czynności takie jak profilaktyka, leczenie i pielęgnacja jamy ustnej i zębów pacjenta. Do zadań chirurga stomatologii należą nie tylko zęby, ale także np. szczęka czy dziąsła. Jednak w przypadku różnych pacjentów pojawiają się również różne zadania.